Rowery Rzeszów

jaki-rower.pl

Autor Wiadomość
5 lip 2017, o 15:45 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia
Avatar użytkownika

Posty: 1161
Lokalizacja: Pobitno północ
Sprzęt: czarna perła/latający holender
Programiści będą pomagać rowerzystom! Rusza cykl wydarzeń Allegro Tech Days

Gdzie w Twoim mieście porusza się najwięcej rowerzystów? W jakich godzinach najczęściej jeżdżą? Z jakiego typu roweru korzystają?

Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na specjalnym, bezpłatnym portalu rowerowym, który powstanie w ciągu roku pod patronatem Allegro i Fundacji Allegro All For Planet. Stworzą go specjaliści IT, na serii 24-godzinnych maratonów programowania. Pierwszy hackathon już 15. lipca w Poznaniu.

Zapraszam na warsztaty 15 lipca do Poznania. Warsztaty będą polegać na pracy grupowej z innymi oficerami i aktywistami rowerowymi pod kierunkiem trenerów. Opracują państwo swoje potrzeby odnośnie funkcji takiego portalu, aby stworzone narzędzie IT było w pełni użyteczne w prowadzeniu i wpływaniu na lokalne polityki rowerowe.

Wstępnie planowane są godziny: 11.00 - 16.00.

Proszę o potwierdzenie chęci uczestnictwa na warsztatach. Liczba miejsc jest ograniczona.

Idea portalu rowerowego to kontynuacja prowadzonej od 6. lat kampanii społecznej „Kręć Kilometry”. Jej uczestnicy jeżdżą na rowerach z aplikacją mobilną i rywalizują o nagrody dla siebie i swojego miasta. W poprzednich edycjach, rowerzyści pokonali łącznie prawie 15 milionów kilometrów, a w tym roku już ponad 9 milionów! Szczegółowe statystyki z ich przejazdów mają stać się podstawą nowego portalu internetowego.

- Chcemy podzielić się tą cenną wiedzą z samorządami, organizacjami pozarządowymi czy lokalnymi inicjatywami społecznymi. Informacje o tym, gdzie można spotkać w mieście najwięcej rowerzystów czy w jakich godzinach najczęściej się przemieszczają, mogą być istotną wskazówką dla planowania polityki rowerowej i inwestycji w miastach – mówi Krzysztof Śpiewek, członek zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

Portal i jego funkcjonalności będą powstawać na serii 24-godzinych maratonów programowania. Pierwszy odbędzie się w lipcu w Poznaniu, kolejny w sierpniu w Warszawie. Jednocześnie odbędą się warsztaty, na które zaproszeni się aktywiści rowerowi, urzędnicy miejscy i wszyscy, którzy wpływają na politykę rowerową w polskich miastach.

- Chcemy te osoby zapytać, jakie są ich codzienne potrzeby informacyjne, jakiego rodzaju dane byłyby przydatne w planowaniu inwestycji czy rozwiązań komunikacyjnych w miastach. To dam nam odpowiedź na pytanie, na czym powinni się skupić programiści w czasie budowania portalu – mówi Paweł Mucha z inicjatywy „Koduj dla Polski”, która jest partnerem cyklu wydarzeń Allegro Tech Days.

Specjaliści IT będą pracować w zespołach czteroosobowych i rywalizować między sobą na najciekawsze pomysły i rozwiązania technologiczne dot. wykorzystania danych z ponad miliona aktywności rowerowych Polaków. Na najlepszych czekają nagrody finansowe, a w puli jest łącznie 70.000 złotych. Kolejne maratony programowania odbędą się jesienią w 5. polskich miastach, który wygrają rowerową rywalizację w ramach kampanii „Kręć kilometry po technologię”. Jej szczegóły można poznać tutaj: http://kreckilometry.pl/


Chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Zapraszam do kontaktu.

Proszę o jak najszybsze potwierdzenie udziału.


Załączniki:
zaproszenie.jpg
zaproszenie.jpg [ 205.43 KiB | Przeglądane 4894 razy ]


 
 Góra
7 lip 2017, o 21:07 Nieprzeczytany post

Posty: 83
Lokalizacja: 71-74
Sprzęt: Bottecchia107, AuthorCodex15
Ile płacą za godzinę? ;)

Podoba mi się pomysł stworzenia takiego portalu, ale nie w ten sposób...

Taka formuła jest sprzeczna z ideą maratonów programowania. Hatakon polega na tym, że zgłaszają się zespoły i przez 24 godziny tworzą własną aplikację na zadany lub dowolny temat. Na końcu przedstawiają swoje dzieło. Komisja ocenia prace i nagradza kilka najlepszych. Programy pozostają własnością zespołów. To doskonała okazja, aby pokazać się w branży. Cykl 24-godzinnych spotkań, podczas których ma powstać ten portal, nie nosi znamion konkursu. Zadaniem będzie stworzenie części portalu według ściśle określonej wizji i wybranych wstępnie technologiach (inaczej złożenie takiego portalu to jak złożyć rower z niekompatybilnych ze sobą komponentów). Prawdopodobnie przeprowadzą rekrutację wśród specjalistów IT. Wobec tego czy ten portal będzie bezpłatny dla wszystkich użytkowników, w tym powiatów i gmin, czy Allegro zamierza na tym zarabiać? Czy w końcu zajmą się prawdziwymi problemami, z jakimi zmagają się rowerzyści?

W Stalowej Woli do dziś czekają na stojaki rowerowe.

Ale czy kilka designerskich stojaków rozwiąże problemy komunikacyjne? Nie.

„Wstajecie rano do pracy i wsiadacie na rower? Wspaniale. Oszczędzacie pieniądze, poprawiacie kondycję, nie stracicie nerwów w korkach. To także niesamowita frajda. Pisaliśmy już o tym, że Polacy pokochali rowery. Gdy jeździmy do pracy, to coraz częściej jednośladem.” (Magazyn Allegro)


Obrazek


Warto przeprowadzić rzetelne badania, ile osób dojeżdża rowerem i porównać je z wynikami z poprzednich lat.

Zakłady pracy przenoszą się na obrzeża miast, a nawet do ościennych gmin. Co powstaje w pierwszej kolejności? Hektarowy parking dla samochodów. Niektórzy dla rowerzystów (pracowników i interesantów) postawią stojak cewkę na kilka miejsc, inni mają gdzieś potrzeby rowerzystów. Odnoszę wrażenie, że rower pamiętają z I komunii świętej albo wcale nim nie jeździli.

Żeby nie rzucać słów na wiatr, oto przykład:

Załącznik:
20170527_131533.jpg
20170527_131533.jpg [ 513.94 KiB | Przeglądane 4877 razy ]

Tak, to jedyny stojak na cały kompleks w Jasionce, a przy okazji wizyty wewnątrz nie znalazłem ani jednej rowerowni. Może się mylę i są rowerownie.

Pracowałem w kilku firmach. Niezależnie, czy to centrum, czy za..pie, każdy przyjeżdżał samochodem za wyjątkiem 1% dojeżdżających komunikacją miejską i 0.01% rowerem. Sytuacja sprzed roku w poprzedniej firmie. Własny budynek, brak rowerowni, zero stojaków. Rowerem dojeżdżał tylko 1 gość (były kolarz górski) i przypinał go do drzewa. Do dziś pokutuje przekonanie, że rower to ubóstwo i wstyd nie mieć auta. Na każdym spotkaniu jeden chwali drugiego "zdolny gość - widać czym jeździ". Tak więc jeśli fundacja Allegro For Planet chce ograniczyć ruch samochodów i przenieść nas na rowery, to musi zadbać nie tylko o infrastrukturę, ale o likwidowanie barier, przy czym ta ostatnia będzie trudna do przeskoczenia. W mojej obecnej firmie jest nieco lepiej, bo właściciel budynku postawił 2 stojaki cewki, ale i tak niewiele osób wybiera ten środek lokomocji. Nawet rajd rowerowy okazał się niewypałem (pojechało 5 osób).

Sam jeżdżę rowerem tylko rekreacyjnie i sportowo, a do pracy autobusem.

Tak więc:
- bezpieczne rowerownie w szkołach, urzędach, zakładach pracy (trzeba nagradzać za dobre praktyki)
- spójna sieć dróg rowerowych, przejazdy, brak krawężników
- imprezy rowerowe aktywizujące społeczność
- szlaki rowerowe - jest Green Velo, ale jak wygląda, każdy wie
- stacje napraw, kompresory (mamy taki punkt pod Millenium, to duży plus)
- przykład powinna dawać władza, tak więc na rowery, a nie wozić się limuzynami

PS. W Rzeszowie jadąc rowerem dłużej stoi się na światłach rowerem niż samochodem, bo sygnalizacja uprzywilejowuje kierowców.

PS 2. Ma się odbyć 7 maratonów, w tym 5 w zwycięskich miastach. Rzeszów obecnie w rankingu jest daleko w tyle. Rowerzystów u nas dostatek, więc gdyby każdy dodawał swoje przejazdy, to bylibyśmy na 1 miejscu. Mamy zaplecze, aby taki hackathon odbył się u nas. Może powalczymy o podium na Kręć Kilometry? Chętnie przepnę moje jazdy na Rzeszów, tylko trzeba nagłośnić akcję. Dobrze, gdyby samorząd się w to włączył. Allegro Tech Days mogłoby się odbyć np. na Polibudzie.


 
 Góra
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] cron


  Podatek na rowery 1%

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Korzystanie z forum oznacza akceptacje REGULAMINU
| Realizacja: Amiga Rzeszów|