Regulamin budżetu obywatelskiego Rzeszowa rodzi się w bólachProjekt regulaminu rzeszowskiego budżetu obywatelskiego trafi na przyszłotygodniową sesję. Ale wiele jego punktów wywołuje kontrowersje. Nie wiadomo więc, jaki będzie jego ostateczny kształt.
Pewne jest, że mamy budżet obywatelski i że do dyspozycji rzeszowian będzie 5 mln zł.
Ale już to, kto będzie mógł zgłosić propozycję, a później oddać głos - to nic pewnego. Wprawdzie w projekcie zapisano, że zgłaszać propozycje zadań i brać udział w konsultacjach będą mogli mieszkańcy Rzeszowa, którzy mają co najmniej 16 lat, ale nawet komisja ekonomiczno-budżetowa, która we wtorek dyskutowała nad regulaminem, nie była zgodna co do tego zapisu.
- Jestem zwolennikiem obniżenia wieku, bo w ten sposób uspołeczniamy młodzież, przygotowujemy ją do uczestniczenia w życiu publicznym - mówi Andrzej Dec, przewodniczący rady miasta.
Inna możliwość jest taka, by do tworzenia budżetu obywatelskiego dopuścić tylko tych mieszkańców, którzy mają prawa wyborcze.
W regulaminie zapisano natomiast, że propozycje będą mogły zgłaszać rady osiedli lub 15-osobowe grupy mieszkańców. To rozwiązanie przyjmowane w niektórych miastach, choć zdaniem ekspertów lepiej na początek nie zawężać tak kryteriów. Bo to może zniechęcać.
Jak będzie można zgłaszać propozycje? Wypełniając formularz, który będzie dostępny na
www.rzeszow.pl, a następnie składając go osobiście lub wysyłając na adres urzędu miasta z dopiskiem "Rzeszowski Budżet Obywatelski". Zgłoszenia można będzie dokonać także poprzez internet, przesyłając skan podpisanego formularza na adres
[email protected].
Wg założeń zgłoszenia będzie można składać do 10 grudnia. Później projekty zostaną zweryfikowane przez 13-osobową komisję, w której zasiadać będzie pięciu radnych i siedem osób wskazanych przez prezydenta.
Stworzona w ten sposób zostanie lista projektów, na które mieszkańcy będą mogli głosować. Każdy będzie mógł oddać swój głos na maksymalnie trzy projekty. - Ale dyskusja na ten temat była bardzo burzliwa, nie zdziwiłbym się, gdyby rada jeszcze wprowadziła w tej kwestii zmiany - zastrzega Dec.
Radni proponowali, by każdy mógł oddać tylko jeden głos albo by każdy miał do dyspozycji 5 pkt. Ale nie tylko sposób głosowania budził wątpliwości. - Był też projekt, by na zadania sportowe, kulturalne i edukacyjne przeznaczyć 10 proc. całej kwoty, czyli 500 tys. zł - mówi przewodniczący rady miasta.
Zgodnie z harmonogramem mieszkańcy będą mogli głosować na ich zdaniem najciekawsze propozycje od 4 do 15 stycznia. Będzie można wydrukować kartę do głosowania z internetu, zaznaczyć swoje typy, podpisać i zeskanowaną odesłać pocztą elektroniczną. Na karcie będą się musiały znaleźć dane: imię i nazwisko, adres oraz PESEL osoby głosującej.
Wyniki głosowania mają zostać ogłoszone 27 stycznia.
Radni zajmą się tym regulaminem podczas sesji 15 listopada, ale dzień wcześniej zbierze się jeszcze raz komisja ekonomiczno-budżetowa, więc i wtedy zmiany mogą się pojawić. Oby były zgodne z duchem budżetu obywatelskiego!
Choć przedłużające się dysputy nad regulaminem mogą się wydawać męczące, dobrze, że się toczą. To pokazuje, jak to ważny temat i jak był w mieście potrzebny.
Źródło:
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,3496 ... z2k55dAwzMCzyli co by się nie działo i tak głos ostateczny będzie mieć dziadek

pFerenc

żeszuf stolica imitacji
