Rowery Rzeszów

jaki-rower.pl

Autor Wiadomość
1 sie 2016, o 12:32 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Sprzęt: czarna perła/latający holender
Uszkodziłem sobie rower na ddr pod mostem Lwowskim, rozbita butelka leżała na drodze, nie widziałem jej najechałem na nią.

Przednie koło z wkładką antyprzbiciową dało sobie radę, ale tyle zostało roźcięte aż do rawki. Opona miała niespełna sezon. Uważam że miasto zaniedbało swoich obowiązków przez co ucierpiał mój pojazd. Postanowiłem powalczyć o odszkodowanie. Mam świadków oraz dokumentację fotograficzną

Link do pliku oraz pozostałe pisma

macie jakieś doświadczenia w podobnych kwestiach ?

Załączniki:
DSCN2317.jpg
DSCN2317.jpg [ 103.61 KiB | Przeglądane 8927 razy ]
DSCN2316.jpg
DSCN2316.jpg [ 136.36 KiB | Przeglądane 8927 razy ]
DSCN2315.jpg
DSCN2315.jpg [ 111.29 KiB | Przeglądane 8927 razy ]
DSCN2314.jpg
DSCN2314.jpg [ 165.18 KiB | Przeglądane 8927 razy ]
DSCN2313.jpg
DSCN2313.jpg [ 93.39 KiB | Przeglądane 8927 razy ]
DSCN2312.jpg
DSCN2312.jpg [ 86.32 KiB | Przeglądane 8927 razy ]

3 sie 2016, o 09:11 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Sprzęt: Unibike Flite '09
Bardzo jestem ciekaw jak sprawa się rozwinie, daj znać.

19 sie 2016, o 23:08 Nieprzeczytany post

Sprzęt: Giant :)
Ciekawe co na to UMR. Jakieś postępy w sprawie? Policja była wezwana na miejsce zdarzenia? Wydaje mi się, że do dalszej "walki" jest potrzebna notka policji, mimo wszystko życzę powodzenia i czekam na aktualizację.

15 wrz 2016, o 13:02 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

15 wrz 2016, o 14:30 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Heros takie rzeczy kieruj prywatnie do UM. Stowarzyszenie nic do tego nie ma.
Postępowanie powinno być analogiczne jak w przypadku samochodów.

16 wrz 2016, o 08:44 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Tworzę poradnik dla innych rowerzystów, niech wiedzą jakie mają prawa

28 wrz 2016, o 17:04 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Mam odpowiedź od ubezpieczyciela że odszkodowanie się nie należy. Konsultowałem to z prawnikami i mówią że w takich sytuacjach trzeba wzywać policję która ustali winnego i wypisze kwit. Jak mamy winnego to możemy ubiegać się o odszkodowanie.

Link do pliku oraz pozostałe pisma

29 wrz 2016, o 10:03 Nieprzeczytany post

Sprzęt: Mam ich kilka
heros333 napisał(a):
Konsultowałem to z prawnikami i mówią że w takich sytuacjach trzeba wzywać policję która ustali winnego i wypisze kwit.

Wydaje mi się, że Policja nie może rozstrzygać kto zawinił. Oni tylko spiszą kwit na którego podstawie będzie można pójść z tym dalej.

30 wrz 2016, o 10:48 Nieprzeczytany post
Członek Stowarzyszenia

Sprzęt: rower
Dokładnie tak jak pisze Zuki. Policjanci tylko potwierdzają zdarzenie i mogą ewentualnie określić do kogo droga "należy" na której owo miało miejsce. Dobrze jest też mieć świadka.

żeszuf stolica imitacji

22 paź 2016, o 10:49 Nieprzeczytany post

W tej sprawie, kluczowe moim zdaniem jest ustalenie faktów, które dadzą "światło" odnośnie standardów utrzymania tego odcinka pod względem porządku (czystości) - tzn, jak często miał być on sprzątany i kiedy faktycznie go ktoś posprzątał.

Odpowiedzialność zarządcy drogi a następnie nakładającej się na nią odpowiedzialności jego ubezpieczyciela opiera się na zasadach wskazanych w kodeksie cywilnym (art. 415 k.c.) Do stwierdzenia istnienia odpowiedzialności konieczne jest łączne wystąpienie następujących przesłanek:

1. Zaistnienie, powstanie szkody (np. uszkodzenia felgi w pojeździe na skutek wjechania w "dziurę" w drodze, złamanie ręki na skutek upadku na śliskim chodniku)
2. Szkoda taka musi być spowodowana działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (np. na skutek zaniedbań, niedociągnięć ze strony zarządu dróg na jezdni występuje nienaprawiony ubytek czy też chodnik, na którym doszło do upadku nie został odpowiednio i na czas uprzątnięty, odlodzony),
3. Musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym ustawa wiąże obowiązek odszkodowawczy (pomiędzy uszkodzeniem pojazdu a ubytkiem w jezdni musi istnieć związek przyczynowy tzn. do uszkodzenia pojazdu doszło wskutek wjechania w ubytek, lub taki związek istnieje pomiędzy złamaniem ręki spowodowanym śliskością a zaniechaniem odlodzenia, odśnieżenia chodnika)

Zarząd dróg, a pośrednio i jego ubezpieczyciel odpowiada na zasadzie winy, na co wskazuje kodeks cywilny w art. 415 poprzez stwierdzenie, że obowiązany do naprawienia szkody jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania. Oznacza to, iż obowiązek naprawienia szkody powstaje jedynie w razie takiego działania lub zaniechania (zaniedbania) zarządcy, które noszą znamiona winy, czyli naruszenia określonych obowiązków określonych w przepisach prawa. Przepisy prawa wskazują, iż generalnym zadaniem, niedochowanie, którego uzasadnia odpowiedzialność zarządcy dróg jest u trzymanie drogi w należytym stanie.

https://rf.gov.pl/porady-sezonowe/Odpow ... e_OC__2241

https://rf.gov.pl/najczestsze-pytania-i ... _OC__20899
'... Niestety praktyka likwidacji szkód stosowana powszechnie przez zakłady ubezpieczeń z ubezpieczenia OC zarządców dróg rodzi szereg praktycznych problemów szczególnie dotyczących nieuprawnionego przerzucania ciężaru dowodu na poszkodowanych, wskazując na bezwzględną konieczność udowodnienia przez poszkodowanego winy po stronie zarządu drogi abstrahując od swoich obowiązków w wyjaśnianiu okoliczności zdarzenia jako ubezpieczyciela sprawcy. "

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Podatek na rowery 1%