Nowa edycja?
http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,22479068,rzeszow-zdecydowany-na-rozwoj-elektromobilnosci.html#BoxLokRzeLinkCytuj:
Wypożyczalnie elektrycznych pojazdów w Rzeszowie? Mowa o samochodach, rowerach i czterokołowcach
Marek Kruczek
06 października 2017 | 19:32
Samochody zaprezentowane na rzeszowskim rynku
Samochody zaprezentowane na rzeszowskim rynku (MAREK KRUCZEK)
To już kolejne oferty elektromobilności, które rozpatruje Rzeszów. Tym razem do ratusza przyjechali przedstawiciele PGE, którzy oferują miastu budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych i wypożyczalnie samochodów. Byli też ludzie z Arcus&Romet Group, którzy zaprezentowali ofertę wypożyczalni rowerów
– Jesteśmy zainteresowani wszelkimi formami elektromobilności. Od elektrycznych samochodów osobowych, wypożyczalni elektrycznych pojazdów aż po stacje ładowania, których budowanie planujemy w Rzeszowie. Już realizowany jest zakup autobusów elektrycznych. Trwają spotkania z firmami, które oferują swoje usługi w zakresie wypożyczalni samochodów, a grupa PGE oferuje budowę stacji ładowania. Z tej drogi nie zejdziemy. Niedawno w Lizbonie podpisaliśmy deklarację o zwiększaniu i propagowaniu elektromobilności. W grupie, do której trafił Rzeszów jest 60 europejskich miast – mówił w piątek w ratuszu Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.
Propozycja PGE
A swoje oferty omawiali przedstawiciele PGE oraz konsorcjum Arcus&Romet Group i WIM System.
– Jesteśmy na etapie testów pojazdów, które będziemy proponować Rzeszowowi jako samochody, które mogłyby być wypożyczane w naszej sieci wypożyczalni na terenie miasta w systemie car sharingu – mówił Witold Sugalski, prezes zarządu nowej spółki PGE Nowa Energia.
Chodzi o nissana leaf, bmw i3 oraz nowego całkowicie elektrycznego vw e-golfa. Wszystkie te samochody PGE zaprezentowało przed rzeszowskim ratuszem.
Witold Sugalski omówił założenia projektu, który PGE chce zaproponować miastu. PGE proponuje ceny za wynajem od 1,2 do 1,5 zł za kilometr jazdy wypożyczonym samochodem, budowę 20 stacji ładowania pojazdów. Miasto miałoby zapewnić lokalizacje dla stacji. Oferta była omawiana z urzędnikami w piątkowe popołudnie.
A może rowery elektryczne?
Podobnie jak oferta konsorcjum Arcus&Romet Group i WIM System. – Chcemy przywrócić blask rowerowi miejskiemu i promować tę formę transportu – zapowiadał Marek Ustrobiński, a ofertę konsorcjum przedstawiła Małgorzata Mac. Firma chce odrestaurować w Rzeszowie system wypożyczalni rowerów. Proponuje rowery tradycyjne, rowery elektryczne oraz zupełną nowość - dwuosobowy, czterokołowy pojazd elektryczny. Wszystkie są produktami polskiego Rometa.
– To jest bardzo ważne, że proponujemy polskie produkty najwyższej jakości – podkreślała Małgorzata Mac. Konsorcjum chce w Rzeszowie zorganizować 30 stacji wypożyczania rowerów. Do dyspozycji mieszkańców miałoby być 300 rowerów, 50 rowerów elektrycznych oraz 20 czterokołowych pojazdów elektrycznych.
Ile to kosztuje
Na początku września w Rzeszowie byli przedstawiciele innej firmy oferującej usługi w zakresie elektromobilności. Byli to przedstawiciele rybnickiej firmy Transporters SA zajmującej się wynajmem samochodów. W tym elektrycznych. Przedstawiciele firmy przyjechali do Rzeszowa nowoczesną elektryczną teslą. Wraz z nimi pojawił się przedstawiciel Renault Polska, który zaprezentował elektryczny model renault ZOE.
Firma Transporters SA chce w Rzeszowie stworzyć system wynajmu elektrycznych samochodów w systemie car sharingu. – Proponujemy utworzenie 20 stacji ładowania i sprowadzić na początek około 40 samochodów – mówił Krzysztof Gawałek z Trnspoters SA. Docelowo mogłoby to być około 180 samochodów. Firma ma już stacje wynajmu w Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. Wynajęcie luksusowej tesli to koszt 3 złotych za minutę, ale już bmw i3, które firma ma w ofercie to 90 gr za minutę, a nissana leaf 80 groszy. – Płacimy tylko za ten czas kiedy samochód jest w ruchu. Więc koszty wcale nie są takie duże – zachwalali ludzie z Transpoters SA. W czasie wypożyczenia można auto bezpłatnie ładować w stacjach należących do firmy. Stacje firma chce budować na terenie Rzeszowa.
Miasto stawia na elektromobilność
– Elektromobilność to przyszłość, dlatego myślimy o tym szeroko. Już w przyszłym roku na ulice Rzeszowa trafi pierwszych 10 autobusów elektrycznych marki solaris. Już myślimy o kolejnych zakupach za pieniądze unijne. Firma taksówkarska przygotowuje się do uruchomienia taksówek elektrycznych. Car sharing będzie świetnym uzupełnieniem oferty elektrycznego transportu. Idziemy z duchem czasu. W Europie są kraje, które myślą o wprowadzeniu zakazu rejestracji samochodów spalinowych już od 2025 roku – mówi wiceprezydent Marek Ustrobiński.